Kansen Zeeuwse bedrijfsleven via offshore wind
11 december 2017 14:47
Het havenbedrijfsleven van Zeeland was in groten getale aanwezig op Zeeland Airport in Arnemuiden. Daar werden de belangstellenden door Ørsted (het voormalige Dong Energy) bijgepraat over de realisering van Windpark Borssele 1 en 2. Veel bedrijven in en rond de Zeeuwse havens hebben al de nodige kennis en ervaring opgedaan bij de parken die de afgelopen jaren in de Noordzee zijn aangelegd. Het ligt voor de hand dat zij ook bij de realisering van Windpark Borssele, dat nagenoeg voor hun deur wordt aangelegd, de nodige expertise kunnen inbrengen.
De haven van Vlissingen heeft zich ontwikkeld tot Nederlandse hub voor vervoer, overslag en assemblage van de offshore windenergiemarkt.
De ambitie is om ook uit te groeien tot centraal onderhoudscentrum voor windmolens op zee. De werkgelegenheid met betrekking tot beheer, onderhoud en toegevoegde waarde activiteiten zal waarschijnlijk meer bedragen dan op het gebied van de bouw van de windparken zelf. “Geografisch gezien ligt Vlissingen heel gunstig met betrekking tot de diverse windparken op de Noordzee. De windparken die voor de kust van Borssele worden gerealiseerd, bieden enorme kansen voor Zeeuwse bedrijven die actief zijn in de offshore wind sector, inclusief een brede groep toeleveranciers en constructiebedrijven. Dat geldt zowel voor Borssele 1 en 2 die aan Ørsted zijn gegund, als voor Borssele 3 en 4 waarvan de aanbesteding is gewonnen door het consortium van Eneco, Mitsubishi, Shell en Van Oord”, aldus Peter Geertse, commercieel manager van Zeeland Seaports.
Gezamenlijk
Gedeputeerde Jo-Annes de Bat van economische zaken onderstreepte dat met het organiserende Platform Energy Port Zeeland de krachten worden gebundeld tussen bedrijven, kennisinstellingen en overheid.
“Er ligt in Zeeland een hele goede voedingsbodem voor de offshore wind. De nieuwe werkgelegenheidskansen zijn van groot belang om onze economie draaiende te houden. Door gezamenlijk aan de slag te gaan wordt de hele keten sterker”, aldus gedeputeerde Jo-Annes de Bat van economische zaken.
Onderhoudsbasis
Jasper Vis, directeur Nederland van Örsted gaf een toelichting op de ontwikkeling van Windpark Borsele 1 en 2. “We zijn 25 jaar geleden in Denemarken begonnen en de afgelopen jaren hebben we vooral in Engeland en Duitsland gebouwd. Het eerste Windpark dat we in Nederland gaan bouwen is natuurlijk Borssele 1 en 2, waarvoor we vorig jaar de tender hebben gewonnen. Er zal vanuit het nieuwe windpark zoveel mogelijk duurzame energie worden geleverd. We hebben inmiddels gekozen voor Vlissingen als onderhoudsbasis. Onze intentie is zeker om daar waar mogelijk lokale partijen de kans te geven mee te dingen naar opdrachten. Zo kan snel worden geschakeld. Bovendien is de aanwezige kennis en ervaring in Zeeland zeker een voordeel”, aldus Jasper Vos. De prognose is dat in 2020 de eerste funderingen voor de windmolens de grond ingaan. Eind 2020 moet het park volledig operationeel zijn, waarna in de loop van 2021 de eerste elektriciteit wordt geleverd.
Tekst: Henk van de Voorde // Fotografie: Scherp Fotografie
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.