HBG versterkt positie in gezondheids- en verzorgingsmarkt met overnames van Dermolin, Essential Organics en Lactona
18 februari 2025 15:44
Healthcare Brands Group (HBG) heeft Lactona, Dermolin en Essential Organics overgenomen. De overnames zijn in lijn met de strategie van investeerder Arcola en maken van HBG een krachtige marktspeler met een focus op groei en merkontwikkeling. Met de overnames voegt HBG drie gevestigde namen in mondverzorging, huidverzorging en voedingssupplementen toe aan het portfolio. Het versterkt hiernaast ook de positie in de markt voor verzorgingsproducten.
Healthcare Brands Group (HBG) is eind 2024 opgericht na de overname van het snelgroeiende Golden Naturals eind 2023. Met meerdere strategische acquisities bouwde HBG samen met investeringsmaatschappij Arcola en overnameadviseur Marktlink een professioneel groeiplatform binnen de sector op. De toevoeging van Dermolin en Essential Organics verhoogt de jaarlijkse omzet naar circa twintig miljoen euro en het personeelsbestand naar veertig. De overname van Lactona Europe eind vorig jaar, een sterk Nederlands merk in mondverzorging, was een cruciale stap in de opbouw van een complementair merkenportfolio.
Karel van Wieren, CEO van HBG, heeft ruime ervaring in de sector. Hij was acht jaar CEO bij Vemedia Nederland (bekend van Valdispert, Natterman, Dampo, Roter en Deoleen) en werkte jarenlang voor Sara Lee Household & Bodycare (Sanex, Zwitsal, Prodent, Ambi Pur) in Nederland, Brazilië en de VS. Rob Drenth is als adviseur en investeerder verbonden aan HBG. Als voormalig CEO van de Vemedia Groep speelde hij een cruciale rol in de groei van het bedrijf, met een omzetgroei van circa 10 miljoen euro in 2005 naar meer dan 200 miljoen euro in 2023.
Volgens Van Wieren zijn de overnames een logische stap in de buy-and-buildstrategie: “Veel healthcare-bedrijven staan op een keerpunt door digitalisering, regelgeving of de overstap naar groot retail. Dit vraagt om investeringen, energie en het nemen van nieuwe risico’s. Bedrijven die dit niet kunnen of willen aangaan of een strategische partner zoeken, zijn interessant voor HBG. Met onze expertise, het netwerk van Marktlink en de betrokkenheid van Arcola spelen we een sleutelrol in hun duurzame groei.”
Na een overname richt HBG zich op autonome groei, met focus op innovatie, brand marketing, digital (social media), sales en distributie. Recentelijk is het team versterkt met specialisten in sales, e-commerce, marketing en finance. Van Wieren: “Private equity versnelt strategische groei binnen een sterk consoliderende markt. Dankzij de samenwerking met Arcola hebben we een explosieve groei gerealiseerd met Golden Naturals. De combinatie van HBG’s expertise met de strategische, hands-on visie van Arcola zorgt voor een sterke positie om merken snel te laten groeien”.
Gerichte strategische overnames
HBG richt zich op bedrijven in de snelgroeiende markt voor voedingssupplementen (VMS), en add-on’s binnen personal care, specialistische huidverzorging en verzorgingsproducten. Daarnaast kijkt het naar merken en bedrijven met vrij verkrijgbare 'over-the-counter' geneesmiddelen, waaronder geregistreerde medicijnen.
Marktlink, dat de overnames begeleidde, is actief op zoek naar overnamekandidaten. Het voert overnamegesprekken met circa veertig partijen. "Er is veel interesse," zegt Jan Dijkmans, partner bij Marktlink. "Zowel jonge ondernemingen als gevestigde namen met een historie van 25 jaar of langer, laten kansen liggen. Ondernemers die de pensioengerechtigde leeftijd naderen, investeren minder in hun bedrijf als ze zich voorbereiden op een exit, wat omzetgroei en innovatie remt. Wij helpen bedrijven met onze kennis, netwerk en ervaring de volgende fase te bereiken."
‘Geldgebrek belemmert groei’
Volgens Benoit Lammens, oprichter van investeringsmaatschappij Arcola, remt kapitaalgebrek de groeipotentie van veel bedrijven in deze sector. “Met de expertise van HBG zien we volop groeikansen en werken we graag samen met oprichters en management, de echte experts achter merken. Vooral jonge bedrijven van vijf tot zeven jaar groeien snel, maar stagneren door een tekort aan specifieke kennis, een relevant retailnetwerk en bovenal investeringskapitaal. Dit beperkt hun expansie naar nieuwe verkoopkanalen en internationale markten. Samen met (oud-) eigenaren zetten we direct in op een groeiversnelling.”
Met de overname van Lactona (december 2024) en bMEDcare (Dermolin en Essential Organics) vergroot HBG zijn portfolio en legt het de basis voor verdere expansie. De markt voor hoogwaardige gezondheids- en verzorgingsproducten heeft een geschatte waarde van 800 miljoen euro en blijft groeien.
Reacties op dit artikel
Reactie plaatsen? Log in met uw account.